Jak wybrać odpowiednie stojaki rowerowe?

W Polsce coraz więcej osób jeździ na rowerach. Nie tylko rekreacyjnie ale także dojeżdżając do pracy, do sklepu czy poruszając się na co dzień po mieście. Wiele miast, gmin i firm prywatnych dostosowuje się do nowych potrzeb, tworząc parkingi dla rowerów. Warto więc wyjść naprzeciw potrzebom rowerzystów, aby mieli o nas dobre zdanie.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli stojaków rowerowych. Jednak które z nich najlepiej spełniają potrzeby użytkownika? Czy to ważne jaki stojak rowerowy wybierzemy, czy właściwie każdy model będzie dobry?

Najważniejsze, abyśmy odpowiedzieli sobie na pytanie, w jakim celu montujemy stojaki rowerowe. Jeśli ma to być tylko parking dla rowerów i jest to teren zamknięty lub strzeżony, gdzie raczej nie wystąpią kradzieże, lepsze będą stojaki rowerowe modułowe z ramionami do unieruchomienia koła roweru. Wjeżdżamy jednym kołem między dwa ramiona takiego stojaka rowerowego, co umożliwia łatwe, szybkie oraz stabilne zaparkowanie roweru. Nasz jednoślad nie musi być wyposażony w nóżkę do stawiania roweru. Dodatkowo, montując stojaki tego typu, mamy możliwość zaparkować więcej rowerów niż używając stojaków typu U, o których za chwilę.
W ofercie posiadamy wiele stojaków rowerowych tego typu - stojaki dekoracyjne, Merkury, Conviviale itd. (link do oferty poniżej).

stojak rowerowy dekoracyjny
Stojak rowerowy dekoracyjny z gałką kula

Taki stojak rowerowy ma jeden minus. Rower możemy przypiąć do stojaka jedynie za koło. Niestety zdarzają się kradzieże rowerów, gdzie złodziej widząc takie zapięcie, odkręca przypięte koło i ucieka wraz z resztą roweru. Wiele kół rowerowych jest mocowanych tzw. motylkiem, umożliwia on szybkie odkręcenie koła bez użycia narzędzi. Przydaje się to bardzo, gdy np. złapiemy gumę i chcemy szybko wymienić dętkę, lecz ułatwia też zadanie złodziejom. Możemy przypiąć rower również za ramę do takiego stojaka rowerowego, lecz często jest to trudniejsze zadanie (poniższe 2 zdjęcia).

stojak rowerowy modułowy

mocowanie do stojaka rowerowego

Jeśli więc nasze rowery będą narażone na kradzieże najlepiej zamontować stojaki rowerowe typu odwrócone U. Bardzo łatwo i szybko można przypiąć do nich rower za górną część ramy, nie wymaga to schylania oraz nie naraża nas na pobrudzenie w przypadku przypinania roweru za koło czy dolne części ramy.
Nasze stojaki rowerowe typu odwrócone U: Trombone, barierki proste, motylowe Conviviale itd. (link do oferty poniżej). Rowery można parkować po obu stronach takiego stojaka.

stojak rowerowy U

stojak rowerowy U

Czym jeszcze powinniśmy kierować się przy wyborze: jakością i solidnością wykonania stojaków rowerowych, w tym odpornością na warunki atmosferyczne.

Najbardziej wytrzymałe są stojaki stalowe. Stal musi być poddana odpowiedniej obróbce, aby wykonane z niej stojaki służyły nam przez lata. Najlepsza jest tu stosowana przez nas metoda cynkowania ogniowego (zanurzenie stojaka w ciekłej kąpieli cynkowej w temp. 450°C). Jaki jest sens zakupu najtańszego stojaka, jeśli po roku lub dwóch latach będzie już zardzewiały i trzeba będzie kupić i montować nowy? Udzielamy 10 lat gwarancji na nierdzewność i 5 lat na farbę i wady fabryczne naszych stojaków rowerowych. To najlepsze parametry na rynku.

Ostatni i równie ważny parametr którym kierujemy się przy zakupie to oczywiście cena stojaków rowerowych. Wystarczy zajrzeć w karty informacyjne naszych stojaków i przekonać się, że mamy bardzo konkurencyjne ceny (przejdź do oferty).